KDU-ČSL Zodpovědněpro společný domov

Chceme být jako CDU

5.10.2017 01:38:41 Psi štěkají, ale lidovecká karavana hodlá jít nenápadně dál k velikosti.

Když KDU-ČSL v létě rozpustila předvolební koalici se STAN, protože straníci měli obavu, že spojení nedostane lidovce do sněmovny, stalo se zřejmým, že vizionářský potenciál strany se drží spíše při zdi. Lidovci ukázali, že se bojí rizika, a tím asi odradili některé voliče. Pak v srpnu předseda strany Pavel Bělobrádek cítil potřebu zareagovat na facebookový povzdech ženy, která napsala, že jí zemřel pes. „Psi neumírají, psi pojdou,“ poučil ji Pavel Bělobrádek a dodal, že lidský termín pro smrt psa „může použít jen ekoetnobio vychrtlina s korálky na krku a náušnicemi v nose, pupku a obočí“. Bělobrádkův nevyžádaný politický coming out vyvolal na sociálních sítích stovky prohlášení, že strana se stala nevolitelnou, a lidovci v průzkumech spadli nebezpečně blízko k pětiprocentní hranici, kde se pohybují dodnes.

Nicméně proti mediálně známým přešlapům stojí docela silný kalibr opačné ráže. Lidovci byli čtyři roky ve vládě s Andrejem Babišem a sociálními demokraty a nezkompromitovali se. Naopak, byli to právě oni, kdo dodával koalici evropskou tvář, prosazoval transatlantické spojení, vystupoval proti budování dalších a dalších průmyslových montoven na úkor elektronizace a digitalizace hospodářství i státní správy. V počtu jedenácti poslanců dokázala strana ve dvousetčlenné sněmovně prosadit mnoho bodů svého programu a například hlavně zásluhou lidovců se před třemi lety, v době ruské anexe ukrajinského Krymu, podařilo prosadit ve vládě usnesení, které obsazení Krymu Ruskem odsoudilo.


Evropan Bělobrádek

Podle průzkumů má lidová strana dlouhodobě přívržence mezi staršími věřícími voliči, a to hlavně na Moravě. Už od pádu železné opony to lidovcům přináší pravidelný zisk pěti až osmi procent hlasů a se čtyřletou výjimkou i pravidelný pobyt v poslaneckých lavicích a většinou i ve vládě. „To je pěkné, ale my chceme v nastávajících volbách víc, proč bychom neměli časem dosáhnout tolik, co má v Německu Křesťanskodemokratická unie Angely Merkel? Naše cíle jsou vyšší než se dostat do sněmovny,“ tvrdil v rozhovoru pro Respekt letos na jaře šéf strany Pavel Bělobrádek. Krokem k tomu měla být právě koalice se STAN: spojení by lidovcům dodalo liberální rozměr a kvůli zdejšímu speciálnímu přepočtu hlasů na mandáty slibovalo při vstupu do sněmovny oběma partajím daleko větší sílu, než by mohly mít každá zvlášť. Neprošlo to, KDU z projektu po pár nepříznivých průzkumech couvla. Jak je na tom tedy teď, opět jen sama za sebe, s naplňováním Bělobrádkova snu o „merkelovské“ velikosti?

Mezi konzervativními křesťanskými voliči podle dlouhodobých zkušeností lidovci už více hlasů nezískají, cesta k většímu vlivu vede jen přes liberálnější voliče – tvrdí třeba jeden z nejviditelnějších poslanců za KDU Ivan Gabal či starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který po úspěšném lokálním angažmá letos za partaj kandiduje do sněmovny. Jak by ale mohla takové voliče přitáhnout strana vysílaná svým tradičním elektorátem do parlamentu k prosazování agendy, jejíž podtón zazněl i ve zmíněném Bělobrádkově facebookovém vystoupení: interrupce je zločin, homosexualita nepřípustná a genderová vyváženost odporuje Bibli. Svobodná matka je exces a její záchranou je, že si najde chlapa.

„I pro mě to jsou nepřijatelné výroky, ale jako protiváhu beru všechno to, co se nám podařilo prosadit během volebního období. A taky třeba zásluhou Pavla Bělobrádka nebo europoslance Pavla Svobody se nám podařilo velmi sblížit s CDU Angely Merkel. Pozoruju v tomto směru cestu od katolické uzavřenosti ke křesťanské otevřenosti,“ vysvětluje Ivan Gabal.

Sám poslanec Gabal patřil třeba v oblasti bezpečnosti mezi nejevropštěji myslící a hlasující poslance. Byl jedním z těch, kdo iniciovali vládní a poslanecké aktivity proti hybridním útokům a dezinformačním webům, prosazoval zvýšení obranného rozpočtu, větší zapojení české armády do evropských struktur. „Pavel Bělobrádek i s pomocí Merkel určitě patří k nejvlivnějším evropským politikům, kteří se snaží pomoci Ukrajině napojit na evropské struktury,“ říká Gabal. „Teď chce Bělobrádek s pomocí křesťanské frakce v Evropském parlamentu prosadit několik miliard eur na obnovu ukrajinské energetiky. Takový geopolitický vliv nemá žádný český politik,“ dodává poslanec Gabal. „A za to vyjádření o psu, který nemůže umřít, se Pavel Bělobrádek omluvil a já tu omluvu beru.“

Fenomén Čunek

Jeden z nejliberálnějších politiků KDU, starosta Prahy 7 Jan Čižinský prosazuje na své radnici omezení aut v ulicích, v jeho čtvrti přibyla řada pěších zón, starosta bojuje za sociální bydlení. Na schůzku přichází pozdě, protože měl jednání o podpoře soukromých škol v městské části.„Mně se často nelíbí lidovecká prudérnost,“ říká pražská dvojka na lidovecké kandidátce, „třeba když někteří katolíci kritizovali křesťany, že se účastnili pražského pochodu gayů a leseb. Prý to deklasuje rodinný život. Já tvrdím, že rodinný život si deklasují hlavně manželé sami. Nikomu neberu jeho právo mít hodnoty postavené na katolické víře, ale v politice musíme respektovat menšiny a mezi ně patří i homosexuálové.“

Rešerše médií ukazují, že Pavel Bělobrádek už od roku 2015 prosazuje digitalizaci státní správy a podporu IT technologií v české ekonomice na úkor průmyslu a obřích obchodních skladů velkých firem „Je to trend v Německu a velké části Unie. V Německu má tradiční průmysl podíl na ekonomice třiadvacet procent, u nás skoro čtyřicet. Nechci, abychom zůstali málo vzdělanou, uzavřenou, evropskou montovnou,“ říká Bělobrádek.
Slabinou lidovců je, že jejich nejvěrnější voliči na střední Moravě si vybrali v krajských volbách za Jiřího Čunka, který se stal hejtmanem Zlínského kraje. Muže proslaveného rasistickými, xenofobními i homofobními názory. „Pana Čunka vyhledávají média a on vyhledává je a říká často hlouposti,“ říká Bělobrádek. „Ve vedení strany, jehož je členem, žádné podobné názory neprezentuje a já s ním nebudu polemizovat přes média.“

Samotný předseda lidovců po svém debaklu ohledně psí smrti svatosvatě slíbil, že už nikdy nebude na sociálních sítích „dělat humor“. Doufá, že mu lidé bez ohledu na facebookový přešlap zachovají přízeň, protože za něj přece mluví „jeho práce a výkony jeho strany“.

 

Co slibuje KDU-ČSL?

Zvýšení daňové slevy na děti a prosazení výhod pro rodiny s více dětmi. ? Boj proti dvojí kvalitě potravin v EU, podpora domácích zemědělců a zdravé krajiny, boj proti suchu. ? D ostupné bydlení pro mladé rodiny a seniory, opatření cílící na střední třídu, která nechce být závislá na sociálním bydlení a nedosáhne na ceny komerčních nemovitostí. ? Vyšší počet studentů bakalářských oborů a magisterské obory vést k excelenci, nutnou podmínkou k tomu bude zvýšení průměrné mzdy učitelů na 130 procent celostátního průměru. ? Více investic do vzdělání, vědy a výzkumu. ? O brana hodnot západní křesťanské civilizace a lidských práv ve světě, podpora pevného zakotvení ČR v EU a v NATO . Posílení kyberbezpečnosti a obrany před hybridními hrozbami včetně šíření fake news a nenávisti.

 

2. 10. 2017 Respekt Jaroslav Spurný