KDU-ČSL Zodpovědněpro společný domov

KDU-ČSL chce být alternativou, soustředí se i na školství

15.9.2012 Praha – Křesťanští demokraté chtějí před voliče za necelý měsíc předstoupit jako alternativa současné politiky, a to i v oblasti školství, zdravotnictví či sociální. Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka jsou největší devizou strany lidé, odborníci nezatížení korupčními skandály. Strana, které dávají předvolební průzkumy naději na návrat voličů, se chce soustředit například zastavení poklesu úrovně vzdělávání a změnu v přístupu k financování sociálních služeb.

„Chceme ukázat kandidáty, kteří nejsou anonymně schováni za jedním maskotem, za jedním heslem," uvedl Bělobrádek na dnešní programové konferenci v pražském paláci Charitas s tím, že není čas zaštitovat se hesly a tvářemi, naopak je třeba ukázat lidi, kteří jsou spojeni s regiony.

V oblasti školství slibují lidovci rovný přístup ke vzdělávání a solidaritu. Chtějí optimalizovat počet škol se zohledněním demografického vývoje a přidat do školství finance tak, aby tvořily 6,5 procenta HDP místo nynějších zhruba 4,8 procenta HDP. Je alarmující, že nemzdové náklady ve školství poklesly v posledních letech o jednu třetinu, zdůraznil Bělobrádek.

Ve školství lidovci slibují i pomoc handicapovaným žákům, kteří potřebují asistenty. Zatím neřešenou problematikou je podle nich také přístup k žákům z národnostních menšin.

Pražský kandidát do Senátu Martin Potůček poukázal na propastný rozdíl v platech v soukromé a státní sféře. „Jsou zde dvaapůlkrát vyšší příjmy těch, kteří zacházejí s penězi, ve srovnání s těmi, kteří pečují o lidi," uvedl. V oblasti zdravotnictví kandidát do Senátu Ludvík Hovorka odmítá individuální pojistné plány, protože podle něj jde o první krok k privatizaci. „Jsme proti privatizaci zdravotního pojištění, nemocnic. Je čas zastavit rozkrádání zdravotního pojištění," zdůraznil s tím, že je třeba zveřejňovat všechny smlouvy a platby pojišťoven zdravotnickým zařízením.

Vizí KDU-ČSL je podle Bělobrádka koncept sociálně tržního hospodářství. Lidovci se podle něj vymezují nejen vůči levicovým stranám, ale i vůči politice nynějších stran vládní koalice. Už na první programové konferenci v květnu tohoto roku uvedl, že sociálně tržní ekonomika je nejodolnější vůči krizi a nejlépe se z ní vzpamatovává. Zazněly tenkrát návrhy na společné zdanění rodin, které by zohledňovalo počet vychovávaných dětí. Manželé by podle KDU-ČSL měli mít také společný základ pro výpočet důchodů. Strana také prosazuje zachování venkovské sítě škol.

 

Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/kdu-csl-chce-byt-alternativou-soustredi-se-i-na-skolstvi-20120915.html