KDU-ČSL Zodpovědněpro společný domov

KDU-ČSL: Jednoznačně a dlouhodobě odmítáme trvalý přerozdělovací mechanismus

19.1.2018 13:14:27 KDU-ČSL vítá, že poslanecká sněmovna zařadila takzvaný bod Dublin 4, který se týká uprchlických kvót, na dnešní jednání sněmovny.

„Ideální by bylo projednat tento bod až v pátek, po čtvrtečním Výboru pro evropské záležitosti, kde budeme mít k dispozici aktuální informace z Rady Evropy, která proběhla před měsícem. Na tomto výboru totiž mohou vystoupit odborníci například z Ministerstva vnitra, dát zde své stanovisko, vybavit poslance odbornými argumenty, aby diskuse byla co nejpřínosnější. V každém případě chci upozornit na to, že jako staronový předseda Výboru pro evropské záležitosti jsem již vloni v září navrhnul usnesení, která budeme navrhovat i v této sněmovně,“ řekl Ondřej Benešík, předseda Výboru pro evropské záležitosti.

 

KDU-ČSL zdůrazňuje, že její návrhy se staly součástí vládní politiky dlouhou dobu před volbami a není důvod je měnit.

„Ukázalo se, že SPD pana Tomia Okamury vůbec nerozumí systému, jak fungují věci, a to jak v rámci Evropské unie, tak v rámci sněmovny. Prolamují se do otevřených dveří, vytvářejí problém, který neexistuje a hájí pozice, které jsou již dávno schváleny. A navíc se snaží lživými výroky dehonestovat ostatní strany. KDU-ČSL jak na vládní úrovni, tak na úrovní parlamentu jednoznačně odmítala trvalý přerozdělovací mechanismus, ten odmítáme i nadále, protože nefunguje. Náš názor jasně zní i na evropské úrovni a evropští kolegové o něm vědí,“ řekl Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL.

„Nejdříve se veškeré změny mají vyjasnit na evropském výboru s premiérem a pak pokračovat dál. To, co zde předvádí SPD a bohužel i za spolupráce dalších stran, například Hnutí Ano, je naprostý nesmysl. KDU-ČSL už od roku 2015 jednoznačně razí politiku, která se týká migrace, a ke které nakonec přicházejí další státy, včetně Rakouska. Naše názory se jednoznačně překrývají,“ dodal Bělobrádek.

 

KDU-ČSL se také zásadně ohrazuje proti lžím, které soustavně opakuje SPD a především Tomio Okamura. K dispozici jsou usnesení Výboru pro evropské záležitosti, mandáty pro premiéra na Radu Evropy, k dispozici jsou i jednoznačná stanoviska na úrovní Evropy; vše je snadno dohledatelné.

„Chci připomenout, že pan Okamura otevřeně a prokazatelně lhal i o hlasování europoslanců v Evropském parlamentu. Je to dohledatelné v záznamech. Lež je základní princip a základní nástroj, který SPD používá a my ho odmítáme. Jenom nás mrzí, že se k této taktice přidaly i další politické strany a hnutí,“ uzavřel Pavel Bělobrádek.