KDU-ČSL Zodpovědněpro společný domov

Lidovci ostře nesouhlasí s postupem Radiožurnálu při výběru kandidátů do volebního vysílání

06.09.2012 Specificky pojatý výběr Radiožurnálu diskriminuje v předvolebních debatách menší strany a koalice ve prospěch velkých.
Předsednictvo KDU-ČSL dnes vyjádřilo ostrý nesouhlas s postupem ČRo Radiožurnálu, který odmítl pozvat do diskusního pořadu Předvolební speciál Martina Veselovského - lídra Koalice pro Královéhradecký kraj a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, přestože podle výsledku šetření agentury ppm factum získala Koalice pro Královéhradecký kraj (KKK) přes 5 procent, přesněji 5,4 procenta hlasů.
„Jednání Radiožurnálu považujeme za diskriminační a nesouhlasíme s ním. Proto jsme se rozhodli se svou stížností obrátit na Radu Českého rozhlasu i na jejího generálního ředitele s žádostí o nápravu s tím, že zvažujeme i další kroky, které dále zvolíme, " uvedla v dnešním prohlášení mluvčí lidovců Alexandra Alvarová.
Veřejnoprávní médium musí být subjektem, který plně respektuje politický pluralismus v České republice. Proto podle KDU-ČSL zvolený postup ČRo Radiožurnálu se zvýšeným procentem nutného predikovaného volebního zisku nad zákonnou mez opakovaně poškozuje kandidáty KDU-ČSL a potažmo politický pluralismus v zemi.
„Nevěříme, že by ČRo 1 Radiožurnál neznal volební zákon. Do zastupitelstva se dostanou všechny strany s výsledkem nad 5 procent. Pokud Radiožurnál ve své metodice výběru kandidátů dojde až k nutnosti překročit hranici 6,5 procenta preferencí, (jako se to stalo u výzkumu v Královéhradeckém kraji), nedá se to vysvětlit jinak, než jako skrytá snaha poškodit menší politické subjekty ve prospěch velkých. Je zřejmé, že psychologický efekt tohoto velmi specifického výběru Radiožurnálu povede voliče k domnění, že nemá smysl menší strany a koalice volit a že se s nimi tedy nepočítá, “ uzavřela mluvčí lidovců Alvarová.

Alexandra Alvarová
tisková mluvčí KDU-ČSL