KDU-ČSL Zodpovědněpro společný domov

Neslučitelnost lidovců a pirátů? Klišé

31.7.2012 Lidovci chtějí znovu rázně vstoupit do velké politiky a prvním krokem mají být podzimní volby do třetiny Senátu a krajských zastupitelstev. Například v Praze 2 a 3 se KDU-ČSL v souboji o horní parlamentní komoru spojila poněkud překvapivě s "volnomyšlenkářskými" zelenými a dokonce s Českou pirátskou stranou.

Jak on-line deníku TÝDEN.CZ řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, tradiční lidovecké voliče mohou představitelé pirátů udivit. V době, kdy bují korupce, se však prý musejí spojit všichni lidé dobré vůle. Za lidovce, zelené a piráty do Senátu kandiduje bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, jenž upozornil na možnou korupci na ministerstvu vedeném místopředsedou ODS Pavlem Drobilem.

 

Pane předsedo, znamená vaše spolupráce s piráty, že se KDU-ČSL názorově posouvá od konzervativců k liberálům?

Naše hodnoty jsou víceméně pořád stejné. Libor Michálek byl ochoten kandidovat pouze za tyto tři subjekty. Dohoda byla velice složitá i z těchto důvodů. On jako křesťan měl samozřejmě k některým tématům konzervativnější přístup než tyto dvě ostatní strany. Nicméně velice stál o to, aby oba liberálnější subjekty byly součástí dohody. Jsou tedy věci, které nás rozdělují, ale hlavní byla dohoda na tom, co nás spojuje. Ve srovnání s jinými lidmi, kteří se honosí bojem proti korupci, pan Michálek udělal nějaký konkrétní čin.

Neodrazuje vaše tradiční voliče například piráty zdůrazňované zrovnoprávnění homosexuálů?

My určitě proti homosexuálům nic nemáme.

Rozumím, ale piráti toto téma mají mezi hlavními.

Náš názor je konzistentní v tom, že manželství je vztah muže a ženy tak, jak je to v Občanském zákoníku, a na tom trváme. Stejné je to i s otázkou adopce dětí homosexuály, kde považujeme za lepší variantu, aby děti vyrůstaly v plnohodnotné rodině tvořené mužem a ženou. Nicméně naše spolupráce se dvěma zmíněnými stranami je signál, že lidé dobré vůle, kteří se holt na některých věcech neshodnou, chtějí podpořit osobnosti, jež se trochu vymykají. Konečně i v našem senátním klubu jsou pouze dva praktikující katolíci, jeden evangelík, jsou tam lidé, kteří dar víry ani nemají nebo nepraktikují.

Jak na vás zapůsobili členové pirátské strany?

Lidé, se kterými jsem se setkal, mají na některé věci odlišný názor, ale určitě se shodujeme v základních premisách, že chceme situaci změnit. Vůči nám i vůči pirátům existují určitá klišé. Samozřejmě, když se náš tradiční volič podívá na předsedu pirátů, tak je trošku ostražitý. Bavíme-li se ale třeba o transparentnosti veřejné správy či o financování politických stran, tak jsou to lidé se zajímavými názory. Nemyslím si, že by byla možná předvolební koalice pro volby do sněmovny. To mohu vyloučit, stejně jako se zelenými. Ale v krajských a senátních volbách možná dohoda je.

V Česku už je zvykem, že před volbami všechny možné strany slibují boj s korupcí. Jak chcete lidi přesvědčit? A dá se očekávat také sebereflexe minulosti od působení lidovců v 90. letech na ministerstvu obrany až po Jiřího Čunka?

Myslím, že dáváte dohromady dvě věci, které jsou diametrálně odlišné. První se týká zakázek na ministerstvu obrany, tam zatím není nic prokázáno a my samozřejmě vítáme, že došlo k vydání paní Parkanové. Je potřeba říct, že lidé, kteří jsou spojováni s nějakými podezřelými věcmi na ministerstvu obrany, již z KDU-ČSL vystoupili před dvěma a více lety.

Ano, ale je to součást dějin vaší strany.

Samozřejmě nějakou historii máme, nicméně ti lidé u nás už dávno nejsou a ani bychom nechtěli, aby se vraceli. Co se týká Jiřího Čunka, policie sama uznala, že na něm byl spáchán trestný čin. Tím, že soudní znalec, který odhadoval hodnotu vsetínských bytů, sedminásobně nadhodnotil cenu zakázky. Jiří Čunek byl falešně obviněn.

Pokud jde o boj s korupcí, prosazujeme mimo jiné skutečný zákaz anonymních akcií na doručitele. Dalším konkrétním návrhem je zákon o státní službě. Nebudeme ve vládě, která se nepostaví jednoznačně za jeho přijetí. To jsou pro nás dvě nepřekročitelné podmínky.

Když vezmeme strany zastoupené v současné sněmovně, se kterými si dovedete představit vládní koalici?

Spíše bych udělal negativní výčet. Určitě bychom nebyli ve vládě, která by byla závislá na hlasech komunistů. Jednou se toto schéma pokusil porušit Miroslav Kalousek a my jsme byli jediná strana, která se dokázala postavit svému předsedovi a on musel odstoupit ze své funkce. Pokud jde o ostatní strany: náš program není vyhraněn pro nějakou konkrétní sociální skupinu, není výlučně pro bohaté ani pro chudé, pro mladé ani pro staré. Hlavní je pro nás programové prohlášení vlády.

Zdroj:http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/belobradek-neslucitelnost-lidovcu-a-piratu-klise_241731.html