KDU-ČSL Zodpovědněpro společný domov

Pavel Bělobrádek: KDU-ČSL bude hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě

23.11.2018 13:14:58 KDU-ČSL už před volbami řekla jasně, že člověk, který je obviněn ze závažného trestného činu, nemá být ve vládě, natož aby byl jejím předsedou. A to z jednoduchého důvodu: Bez ohledu na to, jak se jmenuje a kdo to je, jde o obrovský střet zájmů. Sami vidíme, že se mění policejní prezident, byl vytlačen šéf GIBS a členové vlády i premiér mají vliv na další orgány činné v trestním řízení. Takovýto střet zájmů je neslučitelný s běžnou politickou kulturou a s důvěrou občanů v právní stát či nezávislost a nestrannost trestního řízení.

Je jasné, že pokud předseda vlády má ve svých pravomocích mnohé páky, jak vytvářet tlak na orgány činné v trestním řízení, pak je to věc, která vyvolává otázky, zda toto trestní řízení probíhá tak, jak by mělo. Proto KDU-ČSL bude hlasovat pro nedůvěru této vládě. Je to věc, která je racionální, ale která je také principiální, protože hovořit o racionalitě se neslučuje s tím hovořit o cynismu. O tom, že tady nejsou žádné hodnoty, že tady nejsou žádná pravidla, že tady není nic navíc, než jenom pragmatismus.

Musím říct, že není pravdou, že by kauza Andreje Babiše neměla v zahraničí žádný vliv na pohled politických špiček na Českou republiku. Já mám možnost mnohokrát za rok mluvit s evropskými politiky. Před každou Evropskou radou se stýkám s mnohými premiéry, prezidenty, vicepremiéry, kancléři. A mohu vám říct, že není pravda, že tu situaci nevnímají, že o ní nevědí, že nepoškozuje Českou republiku. Poškozuje. Ptají se, co se vlastně u nás děje. Jak je vůbec možné, že k něčemu takovému v zemi EU dochází.

Není tedy pravda, že to nikdo neřeší. Není pravdou, že to nikoho nezajímá. Není pravdou, že se situací kolem Andreje Babiše nemá nikdo problém a že nikdo nemá problém s tím, že je ve vládě člověk, který je obviněn ze závažného trestního činu. Je mi velmi líto, že celá situace je takto vyhrocená vůči rodině Andreje Babiše. Je to velmi nepříjemné, ale je to bohužel tak, že celou svou rodinu do toho zatáhl on sám. Divím se, že je dál ochoten obětovat klid v rodině právě tomu, že bude sám setrvávat v této situaci. Vždyť ji prohlubuje, vždyť ji částečně i sám způsobuje.

Konečně i sám předseda vlády říkal, že je možné si objednat politickou kauzu. Tudíž se proto nedá vyloučit, že bude ovlivňován i tento proces, i toto trestní řízení. A v tomto smyslu nejčistší a správné řešení je, aby takový člen vlády, který je trestně stíhán, který je obviněn ze závažného trestného činu, ve vládě nebyl do té doby, než se celá situace vyřeší, než orgány činné v trestním řízení celou záležitost dotáhnou do konce.

tiskové prohlášení předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka