KDU-ČSL Zodpovědněpro společný domov

Pavel Bělobrádek: Lidovci neodmítají koalice se Starosty a TOP 09

19.4.2018 09:40:13 Reakce KDU-ČSL na článek v deníku Právo a na serveru Novinky.cz, zveřejněný 17. dubna 2018

KDU-ČSL má zájem o společné kandidátky s dalšími stranami. V mnoha obcích a senátních obvodech už je potvrzena spolupráce se Starosty nebo TOP 09, jinde se o spolupráci dosud jedná.

„Článek, který zveřejnil zpravodajský server Novinky.cz, informuje o postoji KDU-ČSL naprosto zkresleně. Důrazně se ohrazuji proti takovýmto dezinformacím, které poškozují probíhající jednání,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „I přes naše upozornění, že se jedná o faktické chyby, zůstaly v článku nepravdivé pasáže. Neopraven zůstal i nadpis," upřesnil.

 

 

Volby do Evropského parlamentu

Pro volby do Evropského parlamentu Celostátní konference KDU-ČSL neodmítla spolupráci s TOP 09 a STAN. Naopak, nechala tuto otázku otevřenou pro další jednání. „Vzhledem k tomu, že se zodpovědně připravujeme na tyto volby a dohoda s dalšími stranami v současnosti není hotová, připravujeme se pro jistotu na samostatnou kandidaturu. Dveře nejsou zavřeny, jednání probíhají,“ upřesnil Bělobrádek.

 

„Do této chvíle se uskutečnilo několik schůzek, včetně setkání s místopředsedou EPP (Evropská lidová strana) D. Murphym, který je vedoucím kampaně EPP pro volby v roce 2019 a byl tady v Praze před 14 dny. Na společnou schůzku s D. Murphym ovšem předsedové STAN a TOP 09 nepřišli a vyslali pouze své zástupce, což byla velká škoda. O tématu voleb do EP již delší dobu probíhají ústní jednání a zástupci těchto stran mají všechny informace k dispozici. Pokud má dojít k dohodě, musí být jasná synergie a lepší výsledek než při samostatných kandidaturách. Jinak společná kandidátka nedává příliš smysl,“ dodává Bělobrádek.

 

Podpora kandidátů do Senátu

Dále samozřejmě probíhají i jednání o vzájemné podpoře do Senátu. Někde jsou už dohody hotové, někde se o nich diskutuje. Je naprosto běžné, že v některých obvodech jednání skončila i nezdarem.

 

„Volby do Evropského parlamentu s volbami na pražský magistrát nijak nesouvisí. Jednání o možných koalicích probíhají nezávisle, bez ohledu na to, zda se na vzájemné podpoře domluvíme jinde,“ uzavřel Pavel Bělobrádek.