KDU-ČSL Zodpovědněpro společný domov

Požadujeme vyšetření případu selhávání Registru motorových vozidel

18.7.2012 KDU-ČSL požaduje vyšetření celého případu selhávání Registru motorových vozidel a jmenování odpovědné osoby, která za toto manažerské pochybení ponese odpovědnost. Ministr Dobeš nevydržel tlak a poté, co správně rozhodnul o zastavení vadného systému, opět couvnul a snaží se jej rozběhnout a přetrpět jeho slabou funkčnost.

Z technického hlediska je na Registru vozidel pozoruhodné to, že se jedná o standardní databázovou aplikaci, na které není mnoho zvláštního. Její problémy, které se týkají výkonnosti, škálovatelnosti, distribuovatelnosti a organizace přístupových práv, jsou zcela standardní a mohly/měly by být pro celou veřejnou správu vyřešeny společně najednou - ne objevovat Ameriku znovu a znovu, jak jsem toho svědky.

Problém s Registrem vozidel je příznakem širšího systémového problému: Vlády pod vedením ODS rezignovaly na koordinační úlohu státu v oboru veřejných informačních systémů (kterou dříve vykonávalo Ministerstvo informatiky) a tím umožnily neřízené mnohonásobné zadávání podobných zakázek a subdodávek a gigantické plýtvání veřejnými prostředky v celkovém řádu desítek miliard Kč.

KDU-ČSL vidí potřebu obnovit koordinaci veřejných zakázek v oboru informačních technologií s cílem omezit zbytečné výdaje veřejných prostředků.

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Belobradek-KDU-CSL-Pozadujeme-vysetreni-pripadu-selhavani-Registru-motorovych-vozidel-239901