KDU-ČSL Zodpovědněpro společný domov

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek k výročí okupace: Už nikdy nenechme zlo vyrůst

15.3.2018 19:13:35 Patnáctého března 1939 vjela do okleštěného Československa okupační nacistická vojska. Už den před tím se od republiky odtrhl Slovenský štát. Začala doba Protektorátu Čechy a Morava. Dovršil se tak tragický proces, který začal Mnichovskou dohodou.

Šlo o neblahý důsledek appeasementu, ustupování zlu, chybné politiky tehdejších evropských státníků. Válka nás stála 365 tisíc obětí, z toho 277 tisíc Židů. Připomínejme si tuto strašnou historii. A už nikdy nenechme zlo vyrůst, postavme se autoritářským tendencím hned z počátku. Protože jakmile zakoření a otráví duše lidí, bývá cena za jejich porážku příliš vysoká. Nezapomínejme také na statisíce našich hrdinů, na ty, kteří s nacismem bojovali a nasadili i vlastní život.

„Nacismus povstal z nenávisti, strachu a z pocitů křivdy. Byl vzpourou proti liberální demokracii a židovsko-křesťanské civilizaci. Byl pokusem zvrátit evropskou humanitní tradici. Snahou nahradit „zkorumpovaný systém“ novým „čistým“ řádem, parlamentní „žvanírnu“ vůdcovským principem. Mnozí nejen v Německu v nacismus dobrovolně uvěřili. To je smutné poučení z historie, kterou už nesmíme opakovat“, říká k výročí okupace předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.