KDU-ČSL Zodpovědněpro společný domov

Šéf lidovců: Nabízet v kampani ideje? Voliči víc slyší na slevy

7.8.2012 Jihomoravští lidovci vsadili před podzimními krajskými volbami na netradiční předvolební kampaň. Voliče lákají na nejrůznější slevy i krajem zaštítěné půjčky na stavbu bydlení. Co si o jejich taktice "kupování voličů" myslí předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek? Odpovídal on-line deníku TÝDEN.CZ.

Pod heslem "Společně ušetříme!" slibují jihomoravští lidovci voličům úspory až 60 procent za volání z mobilu a 15 procent za elektřinu a topení. Vedle toho mluví na svém webu například o tom, že by kraj mohl lidem pomáhat shánět půjčky na bydlení. Informovaly o tom Lidové noviny.

Kandidát KDU-ČSL na hejtmana Jihomoravského kraje Stanislav Juránek.Co říkáte na krok jihomoravských lidovců, kteří se rozhodli lákat voliče před podzimními krajskými volbami na slevy či krajem zaštítěné půjčky na bydlení?

Předně je to ověřená věc. Například Stanislav Juránek (kandidát KDU-ČSL na jihomoravského hejtmana - pozn. red.) už si to odzkoušel jako komunální politik u těch bytů. A co se týká množstevních slev, s těmi začaly obce a skutečně to funguje. Zkusit něco takového na úrovni kraje je velice zajímavý projekt. Vítám ho a budu zvědav, jak nakonec to jejich snažení dopadne. Moje osobní zkušenost je, že se ceny dají takto skutečně srazit dolů.

Neměly by ale v předvolebním boji rozhodovat spíš ideje? Místo slibů v duchu "dejte nám hlas, ušetříte za volání"...

To jsou spojité nádoby. Ideály jsou pro lidi samozřejmě důležité, ale nakonec se podívejte, podle čeho se ve volbách rozhodují. Chtějí, aby pro ně také někdo udělal něco konkrétního. Navíc nevím, jaké ideály myslíte, že je na kraji možné aplikovat. Na rozdíl od té celostání je krajská politika stejně jako komunální daleko blíž občanům a myslím si, že ti ocení zejména praktické věci. Pokud jim ušetříte nějaké peníze, je to pro ně velice důležité. Rozhodně nejsem nějaký materialista, ale pokud někdo pocítí, že mu samospráva pomůže, a odrazí se to v jeho peněžence, aniž to bude na úkor kohokoliv jiného, myslím, že je to v pořádku.

Dnes lidovci na jižní Moravě vládnou v koalici s ČSSD. Na snímku lidovecký náměstek kraje Stanislav Juránek s "oranžovým" hejtmanem Michalem Haškem.Jak se marketingová kampaň slučuje s konzervativními hodnotami, které KDU-ČSL dlouhodobě prosazuje?

Konzervativní hodnota je přece v tom, že se má lidem umožnit, aby si co nejlépe zařídili svůj život sami. A tady se jako mediátor nabízí kraj, který jim skutečně konkrétně pomůže s jejich finanční situací. Není to plošné, ale kdo chce, může se přihlásit.

Co říkáte na kritiku, která přichází i od vašich konkurentů, a sice že jde o populismus?

Říkat to mohou. Ale daleko podstatnější je, jaký to bude mít konkrétní výsledek. Jsou to hmatatelné věci, a když mohou fungovat na obecních, spolkových či firemních úrovních, proč by nemohly fungovat na krajské úrovni?

Chcete na slevy lákat voliče i v dalších regionech?

Jihomoraváci to mají velice dobře připravené a nevím, že by se k tomu chystali ještě někde jinde. Počkáme, zda se to ujme a zda o to bude zájem. Pokud ano, věřím, že se pokusíme to prosadit i v dalších krajích, kde budeme mít po volbách vliv.

 

Zdroj:http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/sef-lidovcu-nabizet-v-kampani-ideje-volici-vic-slysi-na-slevy_242335.html