KDU-ČSL: Poslanecká sněmovna přijala usnesení ke kauze tzv. „korunových dluhopisů“

15.3.2017 19:21:35 Poslanecká sněmovna schválila návrh usnesení KDU-ČSL k bodu 299 (Daňové podvody ministra financí). Sněmovna mimo jiné žádá ministra financí, aby poskytl vysvětlení svých daňových záležitostí do konce dubna. V opačném případě, aby premiér Sobotka vyvodil vůči ministrovi financí politickou odpovědnost.

"Je velice nepříjemné, když ministr financí hledá různé nástroje, aby všichni řádně platili daně a on sám neumí věrohodně vysvětlit svůj příjem. Bagatelizovat celou věc je nepřijatelné. Jedná o desítky milionů korun, tedy částku, kterou si běžný člověk, který chodí do práce, nemůže vydělat za celý život," řekl Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL.

Již dříve sněmovní rozpočtový výbor konstatoval, že existují doložitelná podezření, kdy při emisi tzv. „korunových dluhopisů“ v roce 2012 mohlo ze strany některých emitentů a jejich vlastníků docházet ke zneužití nebo obcházení zákonů v oblasti daní.

„Pro nás jako pro koaliční stranu je důležité, aby vláda byla věrohodná, a jsme přesvědčeni, že tato kauza důvěryhodnost vlády na národní i mezinárodní úrovni poškozuje a snižuje důvěryhodnost politiky jako takové,“ řekl předseda KDU-ČSL.

„Důležité bude, jak se k celé záležitosti postaví daňová správa a jaké bude její stanovisko,“ dodal Jaroslav Klaška, místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL.